Dijital Markan Pazarlama ve SEO Ajansı

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO dijital pazarda var olabilme ve bu oyunda başarılı bir yer edinebilme açısından tüm bu dinamizmin doğuş noktasını ifade etmektedir. Teknik anlamda anahtar kelimeler üzerinden yürütülen çalışmalar hakkında bir dizi detay dijital sahada başarılı olmanın sırlarını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve bu alanda başarılı bir hizmet almak bir işletmenin en temel ihtiyaçları arasında değerlendirilmektedir.

İçindekiler

SEO Nedir?
ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

SEO NEDİR?

Karşıladığı onlarca farklı beceri temele alındığında SEO nedir sorusuna verilebilecek onlarca farklı cevap olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Daha net bir örnekle açıklama yapmak gerekirse, arama yapıldığında yüzlerce sonuçlar ekrana düşürecektir. Her bir sonuç için bir web sayfasının sıralama aldığı görülmektedir. Bu sıralamada en üstte görüntülenenler, mevcut algoritmaya anlamsal olarak cevap vermenin dışında, arama kısmına yazılan kelimeler ile en çok eşleşme içeren sitelerdir.  

SEO HİZMETİ NEDİR?

SEO hizmeti tam manasıyla bir uzmanlık işidir. Google temel olarak aranan kelime ve kelime öbeklerine en uygun cevabı sunmayı amaçlamaktadır. Kendi içinde çeşitli algoritmalara tabi tutulan verilerin, sorgularda gösterilmesi web sitelerinin aldığı sıralamayı ifade etmektedir.  Yapılan tüm optimizasyon işleri oldukça kapsamlı çalışmalara karşılık gelmektedir. Web sitelerinin arama motorlarına uygun bir biçimde yapılandırılması olarak da ifade edilebilecek bu çalışmalar farklı prensiplere bağlı olarak işlerlik kazanır.

SEO ÇALIŞMASI NEDİR?

SEO, işletmelerin daha kapsamlı bir satış grafiğine sahip olmaları amacıyla dâhil olmaları gereken dijital bir çerçevedir. Şöyle ki; ticaret yapabilme yeteneğinin tam olarak yeterli olmadığı bu zamanın bir gereği olarak SEO’yu değerlendirmek daha doğrudur. Daha somut bir örnek vermek gerekirse satışlarını arttırmak isteyen bir mağaza sahibinin, işletmesini online ortama taşıması mecburidir. Bu sayede çok daha kısa sürede reel müşteri kitlesini arttırma potansiyeli sürekli olarak artacaktır. İşte SEO uygulamalarının gerekliliğini ortaya koyan asıl mesele tam da bu noktada devreye girer. Mağazanın online satış yapabilmesi, dijital ortamda insanlara ulaşmayı gerekli kılarken SEO, dijital ortamda insanlar ve ürünleri buluşturan bir köprü görevi görür. Dolayısıyla dijital sahada var olabilmek için SEO çalışması bir web sitesinin en temel ihtiyacı haline gelir.

SEO Çalışmasının Gereklilikleri

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu nedir sorusuna yanıt verdikten sonra, çalışma sistemini anlamak daha kolay olacaktır. SEO hem bir arama motoru ve hem de kullanıcı ile ilintili bir kavramdır. Her iki taraf ile de pozitif bir bağlantı kurulabilmesi için web sitelerinin SEO’ya ihtiyacı vardır. Bu sebeple kullanıcı tarafında yapılan değerlendirmenin yanı sıra arama motorlarının nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi gerekir. Arama motorları çeşitli amaçlar için kullanılır. Kullanıcı bir sorunun cevabını bulmak, gezinmek ya da herhangi bir işlem gerçekleştirmek için arama motorlarını kullanır. Günümüzde yaklaşık %76 değerle en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Google arama motoru web sayfalarını sürekli olarak taramaktadır. Bu tarama işlemi çeşitli algoritmalar ile indexlemeye yansıtılır. Dizinlenen tüm veriler arama sonuçları olarak işler hale gelir. Bir web sitesinin sıralama alması bütüncül bir kesinlikte açıklanamaz. Ancak yine de üst sıralarda yer almanın belli başlı temellere dayandırılması söz konusudur. İyi bir sıralama için;

Anahtar Kelime

Etkili Domain Yapısı

Site İçi Bağlantı Yapısı

Web Sitesinin Açılış Hızı

Sayfa Düzeni ve Tasarımı

Doğru SEO Çalışması

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır sorusuna cevap veren, uygulamalarına kaynaklık eden prensiplerin kısaca bir üçleme ile açıklaması yapılabilir. Bu açıdan teknik optimizasyonlar ile anahtar kelime çalışmaları, organik içerik ve backlink uygulamaları bu alanda temel formülasyonu meydana getirir. Bahsi geçen bu çalışmaların aynı zamanda site içi seo ve site dışı seo şeklinde sınıflandırılması da muhtemeldir. SEO nasıl yapılır ya da başarılı SEO çalışması ne anlama gelir gibi soruları sormak yerine SEO’nun neden gerekli olduğunu bilmek daha yerinde olacaktır.

Teknik SEO Neleri İçerir?

Teknik SEO tanımı yapabilmek için bir dizi detay gerekir. SEO çalışmasının başarılı olabilmesi için tüm detaylar üzerinden bir optimizasyon yapılması gerekir. Bu noktada web sitelerinin teknik yapısının önemli ölçütlerden biri olduğunu görmekteyiz. Web site tekniğinin SEO’ya uygun olabilmesi için izlenen adımların ilki başlıktır. Title olarak adlandırılan bu kısmın dışında description da bir kullanıcının o web sitesine tıklamasını sağlayacak güçte olmalıdır. Bu noktada her bir bilgi için SEO uzmanlığı gerektiren belli başlı standartlar söz konusudur. 

 

Özellikle başlık ve açıklama kısmının teşvik edici ve etkileyici bir efekte sahip olması mevcut sitenin başarısını önemli ölçüde etkileyecektir. Bu vurguların dışında teknik olarak sağlıklı bir url’e sahip olmak SEO açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle tolore edilebilecek şekilde uzun ve açıklayıcı url’ler daha doğru bir SEO tekniği dahilinde değerlendirilmektedir.

Teknik SEO
SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı Neden Gereklidir?

SEO çalışmalarının yapılabilmesi noktasında izlenen harita tam anlamıyla uzmanlık gerektirir. Teknik anlamda SEO danışmanlığı çerçevesinde incelenecek çok sayıda önemli detay dikkat çeker. Her bir site için farklı bir SEO çalışmasının gerekli olduğu düşünüldüğünde, standartların dışında hesaplamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer yandan temel bazda bir SEO metodolojisinden bahsetmek de mümkündür. Bir web sitesinin arama sonuçlarındaki kelimelerle endeksli hale gelmesi, çıkan sonuçlarda üst sıralarda görüntülenmesini vadeder. Dolayısıyla ilk olarak anahtar kelime çalışmaları SEO düzeninde önemli bir yer tutmaktadır.

Google SEO'nun Önemli Adımları

Teknik SEO

Web site kodlamasının uygunluğu, tasarımda SEO ilkelerinin baz alınması, web site hız optimizasyonu, cihaza duyarlı sürüm tasarımı ve benzerlerine teknik SEO denir.

Site İçi SEO

Anahtar kelimeleri belirleme, rakipleri analiz etme, içerik stratejisini ayarlama, etkili içerik üretme, etiketleme ve kategorilere ayırma, dahili bağlantı oluşturma gibi faaliyetler site içi SEO sürecinin bir parçası olarak kabul edilebilir.

Site Dışı SEO

SEO teknik standartlarına bağlı kalmak ve doğru içeriği üretmek sizi Google sonuçlarında ön sayfalara götürebilir ancak 1. sıraları almak ve eski web sitelerle rekabet edebilmek için web siteniz için dışarıdan link desteğine ihtiyaç vardır

Seo çalışması nasıl yapılır
ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması nasıl yapılır sorusu karşısında örneği verilebilecek konu başlıkları arasında bağlantılar da yer almaktadır. Genel olarak metin içinde mevcut web sitesinin farklı bir içeriğine yönlendiren bu bağlantılar kullanıcı dostu olmalıdır. Diğer bir ifade ile kişiyi, bakındığı içerikle alakalı olabilecek başka bir konuda aydınlatmayı amaçlamalıdır. Bu sayede metin içinde geçen bir kavrama yönelik yeni bir makaleye yönlendirme, bir ürünün satış alanına geçiş ya da sosyal medya bağlantısı gibi çeşitli şekillerde çıkışlar yapılabilmektedir. Site otoritesini yükselten bu adım, kullanıcının mevcut sitede geçirdiği zamanı olumlu ölçüde etkilemektedir.

Web Sitesini İlk Sıralara Çıkarma

Web sitesini ilk sıralara çıkarma (optimizasyon) sürecinde önemli bir efekte sahip olan diğer bir uygulama da multimedya kullanımıdır. Video, resim, grafik gibi farklı şekillerde oluşturulan içeriklerin insanlar üzerindeki etkisi bir hayli fazladır. Bu etkinin site yararına kullanılabilmesi açısından multimedya kullanımının SEO’ya önemli bir katkı sağladığını ifade edebiliriz. 

 

Diğer taraftan mevcut görsel içeriklerin daha kolay bir yayılma hızına sahip olduğu da unutulmaması gereken bir kuraldır. Bu sayede artan etkileşimler SEO’nun amaçları ile örtüşecektir. SEM etkisini de unutmamak gerekir. Bunların yanı sıra Google botlarının gömülü multimedya kaynaklarını tarayamadığı bilgisine dayanarak transkript düzenlemesi gerekmektedir.

Üst Sıraya Çıkarma
Anahtar Kelime

Keyword (Anahtar Kelime) Nedir?

Keyword nedir sorusuna verilebilecek en kestirme yanıt, bu grubun SEO düzenindeki en temel yapı taşını ifade ediyor olmasıdır. Arama motoruna yazılan kelime ya da kelime öbekleri, bu ifadeleri içeren metinlere kaynaklık eden web sitelerinin çıkan sorgularda görüntülenmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla bir SEO çalışmasında anahtar kelime düzeni başı çeker. Zira aranan kelimelerin, web içerikleri ile eşleşmesi anahtar kelimeler vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Dolayısıyla bir web içeriği üzerinden iyi bir anahtar kelime seçiminin yapılması hayati önem taşır. Bu noktada SEO uzmanları tarafından yapılan anahtar kelime seçimleri daha isabetli sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Anahtar Kelime Seçimi SEO Uzmanı İşi Midir?

Doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi tam bir SEO uzmanlığı işidir. Çünkü anahtar kelimelerin belirlenmesi farklı algoritmik unsurların bir arada değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu noktada anahtar kelime planlayıcıların yardımı oldukça fazladır. Bu planlayıcılar belirlenen anahtar kelimelerin ve türevlerinin mevcut içerik için ne kadar başarılı olacağı noktasında bir analiz imkânı sunar. Anahtar kelimenin rekabet oranı, zorluk puanı, hacmi gibi farklı değerlendirmeler aracılığı ile en doğru anahtar kelime ve türevlerinin seçimi gerçekleştirilir. Örnek vermek gerekirse, aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerin seçimi genel olarak popüler bulunmaktadır. Ancak RankBrain uygulamasının hayatımıza girmesi ile söz konusu eşleşmelerin daha karmaşık bir biçimde gerçekleştiği görülmektedir. Doğru anahtar kelime seçiminin yapılabilmesi noktasında mevcut verilerin tek tek ele alınması yerine bütüncül bir SEO anlayışıyla hareket edilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelime Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Anahtar kelime düzeni SEO optimizasyonu açısından çok önemli bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla anahtar kelime seçimlerinde uzun bir çalışma ile sonuca varılmalıdır. Bu noktada mevcut içerikle uyumlu bir örüntünün kurulması gerekir. Nitekim kurulması planlanan bağlantılar ile arama sonuçlarında ortaya çıkan tablo ilintili olmalıdır. Bu noktada özellikle kelimeler ile kelime öbekleri arasındaki anlamsal bütünlüğün, bambaşka sonuçları ortaya çıkaracak olması hesaplanması gereken önemli detaylar arasındadır. Anahtar kelime düzeninde dikkat edilmesi gereken en temel ihtiyaçlar;

Fikir

SEO düzeninde anahtar kelime seçimi ve kullanımı ile ilgili diğer bir önemli nokta içerikle örtüşen anahtar kelimelerin varlığıdır. Somutlaştırmak gerekirse, içi boş bir metinde teknik anlamda doğru anahtar kelimelerin kullanılıyor olmasının web sitesine herhangi bir faydasını olmayacağı bilinmelidir. Anahtar kelime seçiminin ardından içeriğe odaklanmak başarılı bir SEO çalışması için olmazsa olmazdır.

İçerik Önemi

SEO Çalışmasında İçeriğin Önemi Nedir?

SEO çalışması dünyasının en temel konu başlıkları arasında içerikler de yer almaktadır. Genel kanının aksine SEO yalnızca teknik açıdan sağlanan bir optimizasyon olmamakla birlikte içerikle temelden ilişkilidir. SEO her ne kadar teknik birtakım çalışmalar bütünü olarak değerlendirilse de web sitelerine ulaşan kesimin insan olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla web sitesine yönelik bir kitle hedefi oluşturmak doğal bir akışı gerektirmektedir. Her web sitesinin varlığı içeriği ile uyumlu olmalıdır. Dolayısıyla ne bir içerik SEO’suz ne de SEO içeriksiz tam anlamıyla ayakta kalmayacaktır. Bu alanda dikkat edilmesi gereken onlarca önemli nokta mevcuttur.

İçerik yazımı ile ilgili öncelik içerik amacının belirlenmesidir. Örnek vermek gerekirse satış yapmak, kitle oluşturmak, rekabet geliştirmek, bilgi vermek, araştırma yapmak, reklam ve tanıtım gibi herhangi bir amaç doğrultusunda hareket edilmektedir. Amaç ya da amaçlar belirlendikten sonra hangi tip içerik oluşturulacağı yönünde karar verilmelidir. Bu anlamda

 • Ürün sayfaları
 • Bloglar
 • İnfografikler
 • Ar-Ge
 • Görsel içerikler
 • Ne, nasıl, ne için vb. içerikleri

Gibi daha pek çok farklı tipte içerik, belirlenen amaca yönelik olarak seçilmektedir.

SEO Hizmeti Dahilinde İçerik Nasıl Geliştirilir?

SEO hizmeti nedir diye soracak olursak, bir içerik geliştirme çabası diyebiliriz. Bu sebeple içerik her zaman SEO ile birlikte geliştirilmeli, her iki dinamik birbirinden bağımsız düşünülmemelidir. Bu noktada atfen içeriklerin sahip olması gereken belli başlı özelliklere değinmek gerekir.

 • İçerik, anahtar kelime ve başlıkla uyum içinde olmalıdır.
 • İçerik yazımına konu olan amacın dışına çıkılmamalıdır.
 • Sade bir dille yazılan içerik daha başarılı içeriktir.
 • Doğal bir akışta seyreden içerik aranan içeriktir.
 • İçeriklerde benzersiz olma prensibi daima işe yarar.
 • Mümkün mertebe noktalama işaretleri, imla ve paragraf ayrımlarına dikkat edilmelidir.
 • Paragraf yoğunluğunun dengeli olması önem taşır.
 • Anahtar kelimelerin metin içindeki dağılımı dengeli olmalıdır.
 • Seçilen içeriğin uzunluğu amaca ve tekniğe bağlı olarak değişkenlik arz eder.

Her şeyden önemlisi okunur olmanın belirli hesaplamalara dayalı olduğunu bilmek gerekir. Nitekim mevcut zamanın şartlarına görelik, aktüelliği etkilemektedir. İnsanların neye gereksinim duyduğunu anlayabilmek dijital sahada başarılı olmayı garantileyebilir. Bu anlamda içerik oluştururken dikkat edilecek noktaların başında bir boşluğu doldurabilme amacı yer almalıdır.

İçerik Hazırlama
Backlink

SEO Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

Site dışı SEO olarak ifade edilen çalışmalar backlink çalışmalarıdır. SEO backlink en basit ifade ile farklı bir web sitesinden, sizin sitenize bağlantı verilmesi olarak ifade edilebilir. SEO başarısı göz önünde bulundurulduğu takdirde backlink etkisi oldukça önemlidir. Backlink almanın en öncelikli tarafı kaliteli bir backlink oluşturulabilmesidir. Nitekim do-follow ve no-follow ayrımının iyi anlaşılması önem arz eder. İzlenemeyen linklerin SEO’ya hiçbir katkısı yoktur. Kaliteli backlinkler metnin çeşitli kısımlarında geçen kelimeler ile ilişkilendirilerek düzenlenmektedir.

SEO Backlink Uygulaması Nasıl Yapılır?

Backlink, SEO ne demek sorusuna verilebilecek başlı başına etkisi olan cevaplardan biridir. Backlinklerin tam olarak nereye yönlendirme yapacağına dair iyi bir sistem oluşturulmalıdır. Burada marka, terim, sayfa gibi farklı işlevleri olan linklerin kullanımı mevcut amaca yönelik olarak belirlenir. Backlinkler site puanını tam olarak etkileyen unsurlardır. Bu sebeple backlink veren sitelerin mevcut değerleri de Google tarafından önemsenir. Farklı backlink teknikleri olmakla birlikte bir SEO uzmanının mevcut web sitesine en uygun tekniği kullanması beklenmektedir.

Backlink Uygulama
SEO Kontrol

Seo Kontrolü Ne Anlama Geliyor?

SEO nasıl yapılır sorusuna cevap veren, uygulamalarına kaynaklık eden prensiplerin kısaca bir üçleme ile açıklaması yapılabilir. Bu açıdan teknik optimizasyonlar ile anahtar kelime çalışmaları, organik içerik ve backlink uygulamaları bu alanda temel formülasyonu meydana getirir. Bahsi geçen bu çalışmaların aynı zamanda site içi seo ve site dışı seo şeklinde sınıflandırılması da muhtemeldir. SEO nasıl yapılır ya da başarılı SEO çalışması ne anlama gelir gibi soruları sormak yerine SEO’nun neden gerekli olduğunu bilmek daha yerinde olacaktır.

SEO Analizi Neden Gereklidir?

SEO analiz bir web sitesinin mevcut SEO çalışmasının ne kadar işler olduğunu sorgulamaya verilen isimdir. Yapılan tüm bu işlemler uzmanlık gerektirir. Çünkü SEO uzmanı site bağlantılarını, url yapısını ve içeriği değerlendirmektedir. Yapılan değerlendirmeler siteye gelen kullanıcı trafiğinin yoğunluğunu belirleyeceğinden SEO çalışmalarının güncel bir biçimde değerlendirilerek rapor edilmesi gerekir. Özellikle sektördeki diğer rakiplerle baş edebilmek için SEO kontrollerinin yapılması büyük önem tanımaktadır. Google’ın günden güne değişen ve gelişen bir grafiğinin olması, güncel cevapları gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla dijital pazarda asıl rekabetin bu yönde geliştiğini idrak etmek başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

SEO

SEO Sık Sorulan Sorular

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) şeklinde açılan SEO, genel tabiriyle arama motorlarının talep ettiği şekliyle sitenizi robotlara en açık şekliyle göstermeniz ve kullanıcılara aradığı bilgileri doğru biçimde aktarmaya çalışılmasına denmektedir. SEO Nedir? sorusu pek çok farklı şekilde cevaplanabilir ve pek çok farklı başlık şeklinde ilerlenebilir, yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO çalışması yaptırmak isteyen kişi ve kurumların aldığı hizmete denmektedir. SEO danışmanlığı alanında uzman kişiler tarafından alınmalıdır. Web sitesinin arama sonuçlarında görünmesini istediği anahtar kelimelerin analizleri ile rakip analizleri tüm sürecin en önemli kilit noktalarıdır ve bu noktalarda nasıl bir yol izlenmesini en iyi bilen kişilerde SEO uzmanları olmaktadır.

SEO dijital pazarlamanın en temel araçlarından bir tanesi. Bu sebeple kıyasıya rekabetin en iyi şekilde değerlendirilebilmesi ya da maliyetlerin azaltılması noktasında raporlama büyük önem arz ediyor. İyi bir SEO analizi ile bu pazarda güncel bir başarı elde etmek mümkün.

SEO dijital ortamda hâlihazırda var olan tüm e-ticaret sistemleri için en önemli gereklilik olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni reklam giderleri başta olmak üzere kâr-zarar hesaplamasında getirisinin önemli bir yüzdeye karşılık gelmesidir.

Elbette tüm pazarlama stratejileri farklı bir etkiye sahiptir. Ancak SEO, dijital pazarlamanın tüm basamakları için işleyen bir planlamayı gerekli kılmaktadır.

Anahtar kelime seçimi SEO açısından bakıldığında başlı başına bir iştir. Diğer taraftan SEO’yu tek başına bir anahtar kelime çalışması olarak görmek doğru olmaz.

SEO Google açısından doğrudan bir ölçüt değildir. Diğer taraftan dolaylı olarak düşünüldüğünde bu bilginin doğruluk payı vardır.

Backlink SEO bütününde en önemli basamaklardan biridir. Backlink düzeninin işe yarar hale gelmesi kaliteli siteler üzerinden bağlantı çıkışlarının yapılması ile yakından alakalıdır.

SEO danışmanlığı ciddi bir uzmanlık gerektirir. En basit şekliyle herhangi bir araç ile mevcut site üzerinden birtakım verilere ulaşmak yeterli değildir. Çünkü SEO danışmanlığı bütüncül bir strateji yürütür. Aksi takdirde ön görülen tüm adımlar boşuna olacaktır.

Anahtar kelime planlayıcı, anahtar kelime ve kelime öbeklerinin analizinde oldukça yardımcıdır. Dolayısıyla SEO yaparken anahtar kelimeler üzerinde bir fikir babası olarak değerlendirebiliriz.

SEO operasyonlarının gerekliliği tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Dijital dünyada meydana gelen değişikliklerin bir avantaja dönüşmesi belirli oranda optimizasyonu gerekli hale getirir.

SEO maliyetleri dijital pazarlama alanında oldukça mütevazi değerlendirilir. Bunun sebebi uzun vadede etkisi gözlemlenen bir çalışma olmasıdır.

Bu tam olarak ölçümlenemez. Ancak SEO uygulamalarının etkisi için zaman gerekir. Örneklemek gerekirse aynı gün bir reaksiyon beklemek akıllıca değildir. Bunun en önemli sebebi, SEO’nun Google çalışma düzenine uygun doğal akış dahilinde, yerinde ve etkili sonuçları amaçlamasıdır.

Genel olarak garanti veren herkesten uzak durmak gerekiyor. SEO düzenekleri üzerinden kesin konuşmalar yapmak bu çalışmanın temeline aykırıdır. Doğru planlama ve analiz noktasında katı olunması faydalı olacaktır.

Her alanda olduğu gibi kestirmeden gitmek elbette avantajlı görünebilir. Ancak SEO’da durum tam tersidir. Ne kadar zaman gerekirse gereksin White Hat SEO tercih edilmelidir.

SEO çalışmaları başarılı bir web performansı sağlamak üzere geliştirilmiştir. Dolayısıyla mevcut düzene ayak uydurmak için bu çözümlerden faydalanmak gerekir.

Web sitelerinin tasarımı Google’ın siteyi algılama biçimini etkileyeceğinden zaten önemlidir. SEO açısından ise kullanıcı dikkatini cezbedeceği için önem arz eder.

SEO her bilgi ve beceri gibi öğrenilen bir alanı ifade eder. Ancak bunların ötesinde bu alanda tecrübe sahibi kimselerin alacağı aksiyonlar çok kıymetlidir. Nitekim mevcut tecrübenin yeniye uyarlanması fark yaratır.

SEO ile alakalı olarak tüm adımlar bireysel olarak atılabilir. Ancak sağlam bir çalışmanın yapılabilmesi premium hesaplar aracılığı ile çok daha yerinde olacaktır.

Hayır, tespit edilen eksikliğe göre SEO çalışması gerçekleştirilir.

Markanızı Uçurmaya Hazır Mısınız?